Skip to content

276 Mc Kinley AveBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
May 24, 1999

Property Information

Block522
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,732
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
45%
Improvement Value:$120,600
55%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+3.9%
2024$5,085+4.1%
2023$4,886+0.0%
2022$4,886+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5715, Page 913

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5361, Page 554

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4873, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1987