Skip to content

429 Andrew AveBayville, NJ 08721

Built 1976

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Jul 6, 1999

Property Information

Block539
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,276
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
44%
Improvement Value:$123,700
56%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+3.9%
2024$5,104+4.1%
2023$4,904+0.0%
2022$4,904+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 5723, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1976