Skip to content

428 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block539
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,679
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
43%
Improvement Value:$123,500
57%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+3.9%
2024$5,032+4.1%
2023$4,835+0.0%
2022$4,835+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 14461, Page 1079

Property Sale

SaleMulti
$291,000
DeedBook 13100, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$125,100
DeedBook 5669, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1980