Skip to content

424 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 1940

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block681
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
40%
Improvement Value:$126,600
60%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+3.9%
2024$4,893+5.9%
2023$4,621+0.0%
2022$4,621+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 17479, Page 403Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$90,650

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 17029, Page 543Recorded2/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4735, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1940