Skip to content

455 Michael AveBayville, NJ 08721

Built 1972

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 15, 1992

Property Information

Block550
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,072
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
37%
Improvement Value:$174,800
63%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,666+3.9%
2024$6,415+4.1%
2023$6,163+0.0%
2022$6,163+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 5028, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1972