Skip to content

409 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Date
Jun 2, 2011

Property Information

Block604
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage4,304
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
34%
Improvement Value:$195,200
66%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+3.9%
2024$6,816+4.1%
2023$6,549+0.0%
2022$6,549+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989