Skip to content

413 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Oct 13, 2000

Property Information

Block604
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,149
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
48%
Improvement Value:$107,700
52%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,974+3.9%
2024$4,786+4.1%
2023$4,598+0.0%
2022$4,598+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 10221, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1992