Skip to content

382 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block646
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,528
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$223,800
70%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+3.9%
2024$7,419+4.1%
2023$7,128+0.0%
2022$7,128+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 10851, Page 1453

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 10399, Page 1405

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 5758, Page 765