Skip to content

490 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block652
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,970
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
38%
Improvement Value:$172,600
62%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+3.9%
2024$6,422+4.1%
2023$6,170+0.0%
2022$6,170+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$408,000
DeedBook 13427, Page 1230

Property Built

Built

Year Built: 1980