Skip to content

486 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$398,600
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block652
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,045
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
39%
Improvement Value:$163,600
61%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+3.9%
2024$6,234+4.1%
2023$5,989+0.0%
2022$5,989+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$398,600

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 18087, Page 1228Recorded10/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5165, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1985