Skip to content

346 Railroad AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block664
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,810
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
57%
Improvement Value:$106,600
43%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+3.9%
2024$5,756+4.1%
2023$5,530+0.0%
2022$5,530+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975