Skip to content

339 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block664
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,560
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
41%
Improvement Value:$142,400
59%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,577+4.1%
2024$5,357+4.3%
2023$5,137+0.0%
2022$5,137+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 11519, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1975