Skip to content

389 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block667
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,594
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
32%
Improvement Value:$205,700
68%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+3.9%
2024$7,006+4.1%
2023$6,732+0.0%
2022$6,732+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000
Sq Ft2,594DeedBook 19589, Page 1729Recorded1/24/2024

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,594DeedBook 17884, Page 514Recorded5/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 10221, Page 467

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 4867, Page 515