Skip to content

205 Madison AveBayville, NJ 08721

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block667
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
36%
Improvement Value:$184,400
64%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+3.9%
2024$6,663+4.1%
2023$6,402+0.0%
2022$6,402+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 17017, Page 1975Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 15968, Page 708Recorded12/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 15065, Page 533

Property Sale

SaleMulti
$22,582
DeedBook 14988, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5518, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1997