Skip to content

414 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block681
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,126
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
55%
Improvement Value:$80,700
45%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,323+3.9%
2024$4,160+4.1%
2023$3,997+0.0%
2022$3,997+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 11558, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1975