Skip to content

230 Central BlvdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block694
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,918
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
36%
Improvement Value:$181,600
64%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+3.9%
2024$6,584+4.1%
2023$6,326+0.0%
2022$6,326+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,918DeedBook 17902, Page 1370Recorded5/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5121, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1960