Skip to content

388 Arlington AveBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 17, 2007

Property Information

Block694
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,984
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
25%
Improvement Value:$303,700
75%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+3.9%
2024$9,333+4.1%
2023$8,967+0.0%
2022$8,967+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 13611, Page 1114

Property Sale

SaleMulti
$12,500
DeedBook 10199, Page 454