Skip to content

445 Trenton Ave SouthBayville, NJ 08721

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block697
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,108
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
51%
Improvement Value:$96,100
49%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+3.9%
2024$4,529+4.1%
2023$4,351+0.0%
2022$4,351+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978