Skip to content

559 Egenolf PlBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block789
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,104
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
56%
Improvement Value:$78,500
44%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,299+3.9%
2024$4,137+4.1%
2023$3,974+0.0%
2022$3,974+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985