Skip to content

249 Latimer AveBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block713
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,336
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
46%
Improvement Value:$115,700
54%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+3.9%
2024$4,988+4.1%
2023$4,792+0.0%
2022$4,792+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985