Skip to content

242 Southern BlvdBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block714
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,588
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
27%
Improvement Value:$271,500
73%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,940+3.9%
2024$8,603+4.1%
2023$8,265+0.0%
2022$8,265+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 14173, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 13872, Page 1344