Skip to content

304 Clifton AveBayville, NJ 08721

Built 1984

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block717
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
41%
Improvement Value:$142,900
59%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+3.9%
2024$5,603+4.1%
2023$5,383+1.8%
2022$5,289+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,680DeedBook 18227, Page 1726Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16510, Page 821Recorded9/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4603, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1984