Skip to content

319 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block717
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,321
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
37%
Improvement Value:$163,200
63%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+3.9%
2024$6,020+7.2%
2023$5,615+0.0%
2022$5,615+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 17333, Page 1794Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 16123, Page 1668Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 11208, Page 1698