Skip to content

527 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 2003

Last Sale Price
$294,900
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block812
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,205
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
34%
Improvement Value:$189,200
66%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+3.9%
2024$6,677+4.1%
2023$6,415+0.0%
2022$6,415+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$294,900
DeedBook 11562, Page 1428

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 10835, Page 1621