Skip to content

16 Cranmer RdBayville, NJ 08721

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block844
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
37%
Improvement Value:$206,500
63%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+3.9%
2024$7,547+4.1%
2023$7,251+0.0%
2022$7,251+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988