Skip to content

18 Cranmer RdBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block844
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
50%
Improvement Value:$117,200
50%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,637+3.9%
2024$5,424+4.1%
2023$5,211+0.0%
2022$5,211+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 16627, Page 807Recorded1/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970