Skip to content

42 Cranmer RdBayville, NJ 08721

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2011

Property Information

Block848
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,266
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
55%
Improvement Value:$98,700
45%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+3.9%
2024$5,090+4.1%
2023$4,890+0.0%
2022$4,890+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5612, Page 476

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5021, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1965