Skip to content

375 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block923
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,432
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
52%
Improvement Value:$85,800
48%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,308+3.9%
2024$4,146+4.1%
2023$3,983+0.0%
2022$3,983+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 16647, Page 1561Recorded2/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 14898, Page 452

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5121, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1975