Skip to content

278 Brick AveBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block538
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,406
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
45%
Improvement Value:$122,500
55%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,331+3.9%
2024$5,130+4.1%
2023$4,928+0.0%
2022$4,928+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5171, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1980