Skip to content

6 Halsey AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block927
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16.5
Description2SFIG
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,834
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
38%
Improvement Value:$162,400
62%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+3.9%
2024$6,071+4.1%
2023$5,833+0.0%
2022$5,833+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 11506, Page 1088

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5199, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1975