Skip to content

51 Hickory LnBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block939
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,582
Acreage4.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
60%
Improvement Value:$124,900
40%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.9%
2024$7,248+4.1%
2023$6,963+0.0%
2022$6,963+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975