Skip to content

105 Wiscasset TrailBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block1018
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,326
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
57%
Improvement Value:$109,600
43%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,640+5.4%
2024$6,301+3.6%
2023$6,080+1.3%
2022$6,001+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 18038, Page 1859Recorded9/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 10445, Page 1928

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 5179, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1975