Skip to content

203 Towhee TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block1019
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,376
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
52%
Improvement Value:$127,300
48%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,992+5.4%
2024$6,636+3.6%
2023$6,403+1.3%
2022$6,320+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,376DeedBook 19411, Page 881Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$332,900

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 17007, Page 1621Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 16597, Page 982Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970