Skip to content

221 Center Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1029
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage646
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
68%
Improvement Value:$49,200
32%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,061+5.4%
2024$3,854+3.6%
2023$3,719+1.3%
2022$3,671+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
Sq Ft646DeedBook 18860, Page 202Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 5445, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1960