Skip to content

241 Old Squan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block1030
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
37%
Improvement Value:$198,100
63%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,161+5.4%
2024$7,746+3.6%
2023$7,474+1.3%
2022$7,377+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16470, Page 1238Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10496, Page 1773

Property Built

Built

Year Built: 1968