Skip to content

251 Old Squan RdBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block1031
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
48%
Improvement Value:$138,800
52%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+5.4%
2024$6,673+3.6%
2023$6,439+1.3%
2022$6,355+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,232DeedBook 19161, Page 361Recorded9/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 12762, Page 1859

Property Built

Built

Year Built: 1960