Skip to content

267 Old Squan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Date
May 12, 1997

Property Information

Block1031
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,606
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
46%
Improvement Value:$161,500
54%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,796+5.4%
2024$7,399+3.6%
2023$7,139+1.3%
2022$7,046+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988