Skip to content

5 Riverview Dr.Brick, NJ 08723

Built 2021

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block103
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
27%
Improvement Value:$363,500
73%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,812+5.2%
2024$12,177+3.5%
2023$11,765+144.7%
2022$4,808+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,824DeedBook 18505, Page 1855Recorded5/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft969DeedBook 17137, Page 875Recorded6/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$132,317
DeedBook 15346, Page 1877