Skip to content

24 Adams Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block1040
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1930
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
40%
Improvement Value:$173,100
60%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,519+5.4%
2024$7,136+3.6%
2023$6,886+1.3%
2022$6,796+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986