Skip to content

7 Jefferson Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block1040
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,876
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
43%
Improvement Value:$156,500
57%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,151+5.4%
2024$6,787+3.6%
2023$6,549+1.3%
2022$6,464+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 16355, Page 685Recorded4/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988