Skip to content

22 Harding Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2008

Property Information

Block1044
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,432
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
49%
Improvement Value:$116,900
51%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+5.4%
2024$5,719+3.6%
2023$5,519+1.3%
2022$5,447+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13156, Page 1460

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 10761, Page 426

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5014, Page 487

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4936, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1945