Skip to content

11 Ebb Tide Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block104
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
52%
Improvement Value:$115,300
48%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+5.2%
2024$5,899+3.5%
2023$5,700+1.3%
2022$5,628+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960