Skip to content

502 Woodpark DrBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block149
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,110
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
61%
Improvement Value:$86,300
39%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+5.2%
2024$5,433+3.5%
2023$5,249+1.3%
2022$5,183+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 12921, Page 1163

Property Built

Built

Year Built: 1950