Skip to content

114 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 14, 2013

Property Information

Block1051
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,162
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
54%
Improvement Value:$95,300
46%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,463+5.4%
2024$5,184+3.6%
2023$5,002+1.3%
2022$4,937+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 15416, Page 1284

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 12913, Page 348

Property Sale

Sale
$216,300
DeedBook 12321, Page 105

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5752, Page 267

Property Sale

Sale
$108,200
DeedBook 5077, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1955