Skip to content

116 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1051
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
48%
Improvement Value:$122,800
52%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+5.4%
2024$5,866+3.6%
2023$5,660+1.3%
2022$5,586+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13825, Page 651

Property Sale

Sale
$114,300
DeedBook 10944, Page 1635

Property Built

Built

Year Built: 1952