Skip to content

118 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block1051
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,301
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
42%
Improvement Value:$157,500
58%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,086+5.4%
2024$6,725+3.6%
2023$6,489+1.3%
2022$6,405+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 5078, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1955