Skip to content

131 Harding DrBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block1051
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,687
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
40%
Improvement Value:$144,100
60%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,206+2.9%
2019$5,059+0.6%
2018$5,030+2.8%
2017$4,893+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955