Skip to content

132 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block1053
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,387
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
47%
Improvement Value:$127,800
53%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+5.4%
2024$5,989+3.6%
2023$5,779+1.3%
2022$5,704+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 17238, Page 556Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 16794, Page 953Recorded7/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955