Skip to content

136 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block1053
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,371
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
46%
Improvement Value:$115,900
54%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+5.4%
2024$5,271+3.6%
2023$5,086+1.3%
2022$5,020+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,371DeedBook 19138, Page 686Recorded8/18/2022

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 10296, Page 1876

Property Built

Built

Year Built: 1955