Skip to content

4 Ebb Tide Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 2, 1999

Property Information

Block105
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 1217
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,217
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
53%
Improvement Value:$116,000
47%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+5.2%
2024$6,115+3.5%
2023$5,909+1.3%
2022$5,834+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5748, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1960